על מגש של כסף

לכסף כחומר, תכונות מיוחדות אשר מעלות את ערכו ואת שימושיו הרבים. כך לדוגמה, מכלל המתכות, כסף טהור הוא המוליך הטוב ביותר של חום וחשמל, ולכן נפוץ בייצור מוצרים בתחומי החשמל והאלקטרוניקה. כמו כן, הוא גם משקף באופן הטוב ביותר את האור וזוהי הסיבה שבדרך כלל משתמשים בכסף לייצור מראות. תחום נוסף בו נעשה שימוש רב בכסף הוא הצילום. הכסף משמש רבות בתחום הצילום, בעיקר בתחום הרדיוגרפיה. וכן קיים שימוש בכסף בתחום המוסיקה, כאשר חומר זה משמש להכנת כלים ורמקולים.
על רקע העובדה כי לכסף ישנן תכונות אנטי-בקטריאליות, ניתן למצוא עדויות למכשירים כירורגיים ורפואיים מכסף או מסגסוגת כסף שנמצאו בתרבויות קדומות במצרים בעידן ההלניסטי וברומא. “אבי הרפואה”, היפוקרטס, גרס כי כסף עשוי לעזור לריפוי פצעים ולריפוי מחלות זיהומיות וכיבים.
אחד השימושים הנוספים הנפוצים של כסף הוא ייצור תכשיטי כסף. תכשיטי כסף ממלאים תפקיד חברתי אשר חורג מסיפוק פיזי ואסתטי ומשום כך נפוץ בהם השימוש עוד מקדמת דנן על רקע כלל מאפיינים אלואין זה מפתיע כי מתכת מופלאה זו שולטת בהיסטוריה העולמית. אף על פי שאיש אינו בטוח בדיוק מתי יוצר החומר לראשונה, ארכיאולוגים מצאו את שרידי פעולות ההתכת הכסף המתוארכות לפני שנת 4000 לפני הספירה מקורה של סגסוגת הסטרלינג באירופה היבשתית ונעשה בו שימוש למסחר כבר במאה ה -12 באזור שכיום מוכר כצפון גרמניה.הגידול הגדול ביותר בצריכת כסף ושימוש בו היה בין השנים 1870 ל -1920. במהלך תקופה זו, הייצור והסחורה של כסף התגברו במידה ניכרת בכדי לענות על הביקוש הגובר בעיקר לכלי אוכל מפוארים.
גם ביהדות השימוש בכסף היה נפוץ עוד בתקופות הקדומות. כך, נעשה שימוש בכסף בעיקר בכלי קדושה כגון פמוטי שבת, חנוכיות וגביעים. בתקופת העת העתיקה מוזכר כסף בספר בראשית ונראה כי תמיד היה קשור לתשמישי קדושה “וְאֶת גְּבִיעִי גְּבִיעַ הַכֶּסֶף תָּשִׂים בְּפִי אַמְתַּחַת הַקָּטֹן וְאֵת כֶּסֶף שִׁבְרוֹ וַיַּעַשׂ כִּדְבַר יוֹסֵף אֲשֶׁר דִּבֵּר( בראשית מד ב).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *